Akciğer Kanseri Başlıca Belirtileri

Ana Sayfa » KANSER HABERLERİ » Akciğer Kanseri » Akciğer Kanseri Başlıca Belirtileri
Paylaş
Tarih : 26 Nisan 2016 - 10:30

imagesAkciğerde oluşacak rahatsızlıklarda kişi ağrı hissetmez. Ancak hasta da ağrı tümör büyüyüp akciğer zarının dışına çıkması durumunda göğüs kafesine kaburgaların temas ettiği an o bölgenin hassas olmasından dolayı hastanın ilaçla bile geçmeyen ağrıları olmaktadır.

Akciğer kanseri belirtileri kısaca;

Öksürük
Öksürük, akciğer ve akciğer dışı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu kişiler de sigara kullanımı var ise öksürük üzerinde hiç durmazlar. Onlar için bu klasik ‘sigara öksürüğü’ dür. Oysaki, 1-2 haftadan fazla süren ve tedaviye cevap vermeyen öksürük mutlaka önemsenip araştırılması gereken bir belirtidir. Sigara öksürüğü diye masum bir belirti yoktur.Öksürük, sıklıkla kanserin büyük bronşlarda olduğu hastalarda görülür. Bu, inatçı ve kuru bir öksürük olabileceği gibi, arasıra balgamla birlikte kanlı da olabilir.

Uzun süre öksürük şikayeti olan ve artık buna alışan sigara tiryakilerinde öksürük şeklinde değişme, örneğin öksürüğün artması, daha uzun sürmesi, geceleri hastayı uyandırması…vs. durumlarında kanseri düşündürmelidir.

Kanama
Kanama, hastaların en çok korktuğu ve bir an önce doktora baş vurmalarına neden olan bir belirtidir ve maalesef hastalığın erken bir belirtisi değildir. Kanama, küçük miktarlarda, balgamla karışık olabileceği gibi, bazen çok miktarda ve öldürücü de olabilmektedir.

Her kanama, akciğer kanseri demek değildir. Kanama şikayeti olan hastalar, akciğer kanseri ve kanama yapabilecek diğer hastalıklar bakımından titizlikle incelenmelidir.

Göğüs Ağrısı
Göğüs ağrısı genellikle ilerlemiş kanserin işaretidir. Akciğer kanserlerinde çeşitli nedenlerle ve çok değişik niteliklerde ağrılar görülür. Ağrı, her hastada olmaz ve akciğerlerin iç kısımlarında yer alan kanserler genellikle ağrıya yol açmazlar.

Özellikle akciğerlerin en önemli belirtisi şiddetli omuz, kol ve sırt ağrılarıdır. Bu hastalarda öksürük, balgam, kanama, nefes darlığı gibi diğer şikayetler çoğu zaman olmadığı için, ağrı daha çok romatizmal bir hastalıkla ilgili sanılır.

Bazı hastalarda, akciğer zarı da hastalığa katılmışsa, göğüs duvarı üzerinde derin nefes almakla, öksürürken, gülerken bıçak batması şeklinde bir ağrı olur.

Nefes Darlığı
Nefes darlığı da akciğer kanserinde sık görülen bir belirtidir, ancak bu da erkenve yeterli bir belirti değildir. Nefes darlığı doğrudan kanserle alakalı olabileceği gibi, bu hastalarda sık görülen kronik bronşit, amfizem, zatürre, emboli… gibi hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir.

Akciğer kanserine bağlı ağrıların nedeni tümörün bronşu tıkaması ya da akciğer içinde yayılması ve çok yer işgal etmesi olabilir. Bazı hastalarda akciğer zarları arasında sıvı toplanması da nefes darlığına yol açar.

Hırıltılı Solunum
Hırıltılı soluk alma, astım, kronik bronşit gibi hastalıklarda daha çok rastlansa da, akciğer kanserinin bir belirtisi de olabilir. Bu, özellikle nefes alırken öter tarzda bir ses çıkması şeklindedir.

Halsizlik,iştahsızlık ve kilo kaybı

Tüm bu belirtiler, hastalığın ileri döneminde, kanser ilerlediğinde ortaya çıkar. Kilo kaybının fazla olması, ilerlemiş hastalık belirtisi olabilir ve bu hastalar genellikle tedavilere sağlıklı cevap veremeyebilirler.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DÜNYA GENELİ İSTATİSTİK
DÜNYA GENELİ İSTATİSTİK

  Uluslararası Kanser Ajansı 2012 yılı için yeni kanser tahminlerini yayınladı. Dünya üzerinde kanser kayıtçılığın yapan toplam 184

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yolları
Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yolları

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yolları – Akciğer Kanseri Nasıl Anlaşılır, Tedavisi Nasıl Olur? Çağımızın en çok sağlığı

KETEN TOHUMU
KETEN TOHUMU

İnce yapılı ve zarif biryıllık otsu bir bitki olan keten ılıman bölgelerde yaşar ve dünyanın pek çok yerinde yetiştirilir. Değerli bir yağa

SON YAZILAR

KÖŞE YAZARLARI