Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yolları

Ana Sayfa » KANSER HABERLERİ » Akciğer Kanseri » Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yolları
Paylaş
Tarih : 22 Nisan 2016 - 17:25

akciger_kanseri_belirtileri_ve_tedavi_yollari_akciger_kanseri_nasil_anlasilir_tedavisi_nasil_olur_h432Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yolları – Akciğer Kanseri Nasıl Anlaşılır, Tedavisi Nasıl Olur?

Çağımızın en çok sağlığı tehdit eden hastalıklarından birisi olan akciğer kanseri birçok kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Akciğer kanseri belirtileri nelerdir, kurtulma yolları neler? Akciğer kanseri nasıl anlaşılır ve sadece sigara içenlerde mi akciğer kanseri oluyor? işte detaylar..
Çağımızın en çok sağlığı tehdit eden hastalıklarından birisi olan akciğer kanseri birçok kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Akciğer kanseri belirtileri nelerdir, kurtulma yolları neler? Akciğer kanseri nasıl anlaşılır ve sadece sigara içenlerde mi akciğer kanseri oluyor? işte detaylar..

Akciğer kanseri sonrası birçok kişi bunun kurtulma yollarını ve belirtilerinin nasıl olduğunu merak ediyor. Bizde sizler için akciğer kanseri hakkında detaylı bilgilendirme haberi hazırladık ve sizlere sunuyoruz.

Akciğer Kanseri Evresi Nasıl Anlaşılır

Akciğer kanserinin 4 evresi (aşaması) vardır ve bu evreler 3 kritere bakılarak belirlenir:

1. Akciğer Kanserinin çapı ve yerleştiği yer

Akciğer kanserinin büyüklüğü evre için önemlidir: örneğin 2 cm bir tümörle 5cm veya 8cm tümör farklı aşamalardadır.
Ya da ana nefes borusunda yerleşen bir kanserle akciğerin bir kenarında yerleşen bir kanserin de evreleri farklıdır.

2. Akciğer Kanserinin lenf bezlerine yayılıp yayılmaması

Burada 2 grup lenf bezi sözkonusudur: a) akciğerin içindeki lenf bezleri b) ana nefes borusu yanında, büyük damarın yanında, yemek borusu yanında, vs yer alan lenf bezleri birbirinden tamamen farklıdır.
Bu lenf bezlerinde metastaz (yayılma) olup olmadığına göre farklı evreler oluşmaktadır.
Lenf bezlerine yayılma olmaması daha erken bir evreyi, lenf bezlerine yayılma daha ileri bir evreyi gösterir.

3. Akciğer Kanserinin başka organlara yayılma (metastaz) yapmış olup olmaması

Akciğer kanseri erken teşhis edilmezse, diğer akciğere, beyine, kemiğe, böbrek üstü bezlerine, karaciğere veya diğer vücut bölgelerine yayılmışsa bu kanserin en son aşamsı olan 4. evreye geldiğini gösterir. Akciğer kanseri tedavisine karar verirken bu nedenle vücudun diğer bölgelerinde yayılma olup olmadığı dikkatli şekilde incelenir.

Akciğer Kanseri 4. Evre

4. evrede akciğer kanserinde akciğerdeki kanser dışında vücudun başka yer veya yerlerinde (kemik, beyin, böbrek üstü bezleri, karaciğer, yumuşak dokular gibi) yayılma (metastaz) olmuştur. Akciğer kanserinin en ileri aşamasıdır.

DÖRDÜNCÜ EVRE AKCİĞER KANSERİ VE TEDAVİSİ

Bu evrede kanser diğer başka organlara da yayılmış olduğundan ameliyat tercih edilmez.
En uygun tedavi kemoterapi, hedefe yönelik tedaviler ve kanserin yayılma bölgeleri için radyoterapi şeklindedir.
Ameliyat çok özel durumlarda (örneğin beyinde sadece 1 metastaz olup ve bunun tedavi edilmiş olması gibi) faydalı olabilir.
Bu evre tedavi başarısının en düşük olduğu evredir.

Akciğer kanseri belirtilerini ve tedavi aşamalarını sizlere aktardık. Sizde sevdikleriniz veya sizler için bu hastalığa yakalandıysanız tez zamanda şifa bulmanızı dileriz.
kaynak:http://www.salihlionline.com/saglik/akciger-kanseri-belirtileri-ve-tedavi-yollari-akciger-kanseri-nasil-anlasilir-tedavisi-nasil-olur-h432.html

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Akciğer Kanseri Başlıca Belirtileri
Akciğer Kanseri Başlıca Belirtileri

Akciğerde oluşacak rahatsızlıklarda kişi ağrı hissetmez. Ancak hasta da ağrı tümör büyüyüp akciğer zarının dışına çıkması durumunda

DÜNYA GENELİ İSTATİSTİK
DÜNYA GENELİ İSTATİSTİK

  Uluslararası Kanser Ajansı 2012 yılı için yeni kanser tahminlerini yayınladı. Dünya üzerinde kanser kayıtçılığın yapan toplam 184

Oksijen faktörü
Oksijen faktörü

Dünyada yaşamın kaynağı oksijendir. İnsanlar çoğu zaman nefes aldığının, aldığı her nefeste vücuduna oksijen taşıyarak yaşadığının

SON YAZILAR

KÖŞE YAZARLARI