Kanser ve Nedenleri

Ana Sayfa » KANSER HABERLERİ » Beyin Tümörü » Kanser ve Nedenleri
Paylaş
Tarih : 19 Nisan 2016 - 16:25

Beyin-Kanseri-Tümörü-Hakkında-Bilinmesi-Gereken-HerşeyKanser, anormal, kontrol dışı bir hücre bölünmesi süreci ile tanımlanan 200’ün üzerinde hastalık için kullanılan genel bir terimdir. Kanser türleri birbiriyle etkileşim halindeki birçok sebebin oluşturduğu karmaşık bir ağ aracılığı ile gelişirler.

Çoğu kanser, bir sağlıklı hücrenin hasara uğraması ile başlar, bunu zaman içinde biriken başka hasarlar izler. Bu, sigara dumanındaki 69 kanserojenden birine, iyonize radyasyona, ürünler ve süreçlerde kullanılan 80.000’in üzerindeki güncel kimyasaldan birine ya da arsenik gibi bir doğal kanserojene maruz kalma olabilir. Hasarlar üremeyi idare eden DNA dizilerine zarar vererek genlerin düzeninin bozulmasına, doğal tamir mekanizmalarının başarısız olmasına ve kanseröz hücrelerinin kontrol dışı artışına yol açabilir. Bazı kirletici maddeler aynı zamanda bağışıklık sistemini hasara uğratarak savunma mekanizmasını zayıflatabilir.

Kanserler DNA hasarı olmaksızın da başlayabilir. Bazı tarım ilaçları, plastikler ve ilaçlarda söz konusu olduğu gibi bir toksik madde insan hormonlarını taklit ettiğinde, doğal hormonlar için mevcut olan reseptörlere tutunarak vücudun endokrin sistemini kandırabilir ve meme, prostat ve testis kanseri de dahil olmak üzere bir dizi hatalı sonucu başlatır.

Bir de epigenetik faktör vardır. Epigenom, bir gen dizisini idare eden kimyasal ve fiziksel koddur ve genler ile çevreleri arasında haberci görevi görür. Yeni bir kimyasal ile karşılaştığında hatalı bir şekilde tümör baskılayıcı gene kendini kapatması mesajını verebilir. Anne veya babanın epigenomundaki hasarın bir sonraki nesilde kanseri tetikleyebileceğine dair kanıtlar vardır.

Bir de beslenme vardır. Mantarlar ve haşereler tarafından saldırıya uğradığında hastalıklarla savaşan, doğal yoldan mücadeleye katkı da sağlayan bileşikler üreten sağlıklı besinlerden oluşan bir beslenme programına bedenimizin ihtiyacı vardır. Modern tarımda tarım ilacı ve fungisit kullanıldığından bitkiler bu bileşikleri üretememektedir.

Ayrıca bazı insanları kansere daha yatkın kılan genetik özellikler de vardır. Quebec’te çocukluk çağı lösemileri konusunda yapılan bir çalışma, belli bir tür genetik mutasyon taşıyan ve anne rahminde tarım ilacınada maruz kalmış olan çocuklarda kanser riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu faktörler birikir ve bazı maddeler ancak başka maddelerin varlığında kanserojen hale gelir. Kanıtlar, çoğu kanserin çok etmenli bir temelesahip olduğunu işaret etmektedir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Akciğer Kanseri Başlıca Belirtileri
Akciğer Kanseri Başlıca Belirtileri

Akciğerde oluşacak rahatsızlıklarda kişi ağrı hissetmez. Ancak hasta da ağrı tümör büyüyüp akciğer zarının dışına çıkması durumunda

DÜNYA GENELİ İSTATİSTİK
DÜNYA GENELİ İSTATİSTİK

  Uluslararası Kanser Ajansı 2012 yılı için yeni kanser tahminlerini yayınladı. Dünya üzerinde kanser kayıtçılığın yapan toplam 184

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yolları
Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yolları

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yolları – Akciğer Kanseri Nasıl Anlaşılır, Tedavisi Nasıl Olur? Çağımızın en çok sağlığı

SON YAZILAR

KÖŞE YAZARLARI