KETEN TOHUMU

Ana Sayfa » ŞİFALI BİTKİLERİ » KETEN TOHUMU
Paylaş
Tarih : 22 Nisan 2016 - 12:44

008_Bİnce yapılı ve zarif biryıllık otsu bir bitki olan keten ılıman bölgelerde yaşar ve dünyanın pek çok yerinde yetiştirilir. Değerli bir yağa sahip olan tohumları bitkisel tıpta yaygın olarak kullanılır. Sapında bulunan lifler kumaş yapımında kullanılır. Keten 1 m yüksekliğe ulaşabilir ve çok güzel gök mavisi çiçekler açar. Bezelye büyüklüğündeki meyvesinin içinde 10 tane yağlı tohum bulunur.

İÇERİĞİ: Keten tohumu % 35-45 oranında yağ içerir. Keten tohumu yağı, kalp ve dolaşım sorunlarına karşı koruyan ve antienflamatuar etkileri olan omega-3 doymamış yağ asitlerinden yana zengindir. Keten tohumunda ayrıca proteinler, bitki zamkı, kolesterol düşürücü fitosteroller, antienflamatuar lignanlar ve spazm çözücü özelliği olan siyanojenik glikositler de bulunur.

KULLANILAN KISIMLAR: Ketenin hasadı yaz sonunda yapılır. Meyvesi, yağı çıkarılacak olan tohumları (ketentohumu yağı) elde edebilmek amacıyla parçalanır. Tam ve öğütülmüş tohumlar çeşitli bitkisel ilaçlarda kullanılır. Tohumların yağı alındıktan sonra geriye kalan unda kullanılır.

YAN ETKİLERİ: Prostat kanseri veya tıkanması mevcutsa kullanılmamalıdır. Diğer ilaçlarla, dışkı yumuşatıcılarla ve müshillerle birlikte alınmamalıdır. Olgunlaşmamış tohumlar ve kullanım tarihi geçmiş un kullanılmamalıdır. Artık yağ içeriği bozulmasına yol açabilir. Olgunlaşmamış tohumlar potansiyel olarak toksik olduğundan, keten evde üretmek için uygun değildir. Yalnızca piyasada satılan ürünler kullanılmalıdır.

ŞİFASI: Keten tohumu hafif müshil etkisi gösterir. Uzun süren kabızlığın ve kalınbağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Tahriş olmuş sindirim sisteminin ve ağrıyan bağırsakların mukus membranlarını yatıştıran bitki zamkları içerir. Ketentohumunun içinde bulunan fitoöstrojenler bazı meme ve bağırsak kanserlerinde yararlı etki gösterdiği izlenimini vermektedir. Keten tohumunun kan kolesterol düzeyi yüksek olan hastalarda bu düzeyleri düşürdüğü görülmüştür. Ayrıca 2000 yılında ABD’de yayımlanan makale keten tohumunun ateroskleroz hastalarına yararlı olabileceğine işaret etmiştir. Keten unu çok eskiden beri leke, çıban, kaşıntı, ülser ve çürük gibi çeşitli cilt hastalıklarında yara lapası olarak kullanılmıştır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Akciğer Kanseri Başlıca Belirtileri
Akciğer Kanseri Başlıca Belirtileri

Akciğerde oluşacak rahatsızlıklarda kişi ağrı hissetmez. Ancak hasta da ağrı tümör büyüyüp akciğer zarının dışına çıkması durumunda

Oksijen faktörü
Oksijen faktörü

Dünyada yaşamın kaynağı oksijendir. İnsanlar çoğu zaman nefes aldığının, aldığı her nefeste vücuduna oksijen taşıyarak yaşadığının

Beyinde bulunan üç ayrı bölümün her biri farklı aktiviteleri kontrol eder
Beyinde bulunan üç ayrı bölümün her biri farklı aktiviteleri kontrol eder

Beyinde bulunan üç ayrı bölümün her biri farklı aktiviteleri kontrol eder ; 1) Beyin, tıp dilinde serebrum olarak adlandırılan bu yapı duyularımız

SON YAZILAR

KÖŞE YAZARLARI