ZERDEÇAL

Paylaş
Tarih : 19 Nisan 2016 - 15:59

timthumbDiğer isimleri, Hint safranı, Safran kökü, Sarıboya, Zerdeçöp olarak ta bilinir.Drog kuvvetli aromatiktir.Biberi andıran hafif baharatlı, yakıcı ve acımsı bir tadı vardır. Hint safranı; Asya (java adası dahil) ve Afrika’da bulunmakla birlikte ,(java safranı) Endonezya ve Malezya’da yayılış göstermektedir. Her iki türüde birbirine çok benzemektedir. 1m boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Bir sap üzerinde 20cm boyunda, sarıçiçeklerden oluşan spika çiçek durumu vardır. Oldukça büyük boyuna damarlı, uçları sivrimsi yapraklara sahiptir. Kök yapısı Zencefil’e benzer. Bu bitki 3000 yıldan beri baharat olarak bilinmektedir. Çok eski zamanlardan beri boyama ve tıbbi amaçlı olarak bugünkü ismiyle kullanılmaktadır.
İÇERİĞİ: Zerdeçal köksapı renginin başlıca kaynağı olan ve enfeksiyon giderici olarak tanınan bir dizi Curcuminoit içerir. Köksap uçucu yağ bakımından da zengindir. Polisakkaritler; immünolojik aktif maddelerden örneğin, bir arabinogalaktan türevi olan ukonan A bulunur. Hidroksitarçınasidi türevleri; Kafeik asit ve türevleri, ferulik asit başlıcalarıdır. Peptitler; Antioksidatif etkiye sahip bir peptit olan turmerin bulunur. Nişasta; Jelatinleşmiş nişasta türe özgüdür.
KULLANILAN KISIMLARI: Kök sap kışın bitki uyurken sökülür. Parçalara bölünür, kaynatılır ve kurutulur. Kokusu yoğun aromatiktir.
YAN ETKİSİ: Hamile ve emziren kadınlar doktor onayı olmadan kullanmamalı. Herhangi bir ameliyat sözkonusu ise bu tür ürünlerin kullanımı 2 hafta önceden bırakılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber alınmamalı.
ŞİFASI: zerdeçal, tıbbi ilaç ve kozmetik sektöründe ; iltihaplarda, cilt yara ve tümörlerinde, zihinsel fonksiyonları arttırmada kullanılan polifenolik bileşimi olan çok güçlü bir bitki olarak bilinmektedir. Doğal antibakteriyel bir maddedir o nedenle soğuk algınlıkları tedavisinde kullanılır
Bazı araştırmalar zerdeçalın aktif maddesi kurkuminin Alzheimer tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir.
• Kesikleri ve yanmaları dezenfekte etmede doğal antibakteriyel ve antiseptiktir.
• Araştırmalar bazı kanser türlerini ve kanserin yayılmasını engellemede etkili olduğunu göstermektedir.
• Lösemi riskini azaltır
• Alzheimer hastalığının gelişimini engeller ve yavaşlatır.
• Ateş düşürücü etkisi vardır
• Multiple seklerozun gelişimini yavaşlattığı görülmektedir.
• Ağrı kesicidir
• Kilo vermeye yardımcı olur
• Karaciğeri temizler
• Bağışıklık sistemini güçlendir, Kireçlenme, Yüksek kolesterol, Sindirim, Karaciğer rahatsızlıklarında faydalıdır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KETEN TOHUMU
KETEN TOHUMU

İnce yapılı ve zarif biryıllık otsu bir bitki olan keten ılıman bölgelerde yaşar ve dünyanın pek çok yerinde yetiştirilir. Değerli bir yağa

SON YAZILAR

KÖŞE YAZARLARI